Nie daj sobą pomiatać!

Podobno człowiek rodzi się z uległością lub agresją. Asertywności musi się nauczyć, niestety. A co to właściwie jest? Najprostsze określenie, jakie można podać, to: „umiejętność odmawiania z uzasadnieniem”. Czyli nie wydarcie się na kogoś, jak w przypadku agresji, ani poddanie się czyjejś presji i robienie czegoś wbrew sobie, czyli uleganie. Jak się nauczyć?

asertywność

Wiele technik, nawet są tego specjalne kursy. Za które, oczywiście, trzeba słono zapłacić. Dlaczego? Bo to wbrew pozorom nie jest taka łatwa sztuka. I na odwrót – wcale nie jest też taka trudna – żeby nie było, że zniechęcam. No, więc: jak? Dziwna sprawa. Nie wystarczy stanąć przed lustrem, nie wystarczy napisać na kartce swoich celów, jak podają w różnego typu poradnikach. Trzeba działać.

Pamiętaj, że jeśli raz ulegniesz, będziesz to robić zawsze. Tak samo, jeżeli raz powiesz „nie”. Ale zasada jest jedna – zawsze swoją decyzję musisz umiejętnie uargumentować tak, aby nie urazić drugiej osoby. Wtedy możesz mieć pewność, że inni będą Cię po prostu szanować i liczyć się z Twoim zdaniem. Nie będziesz dla nich jak wycieraczka do butów, którą można opaskudzić i rzucić w kąt.
Marta Akuszewska

hastagi na stronie:

#asertywność chomikuj

Authors
Top