Anoreksja, choroba XXI wieku

W pogoń za nieskazitelną figurą rzuciło się wiele młodych dziewczyn i kobiet. Dbanie o linię i wspaniały wygląd przypomina obecnie wyścig, w którym niestety coraz więcej osób przegrywa własne zdrowie. Prawie w każdym kolorowym czasopiśmie można znaleźć kolejną „dietę cud”, rady na to jak być szczupłym i pięknym (jakby tylko takie połączenie było możliwe w przyrodzie), czy też wytyka się każdy dodatkowy kilogram osobom sławnym.

088066.jpg

Młode dziewczyny za idolki mają modelki z wybiegu, które przypominają raczej szkielety, niż prawdziwe kobiety. Po wielu skandalach dotyczących anoreksji wśród modelek i innych środowisk, rozpoczęła się kampania dotycząca zaakceptowania siebie i własnego ciała. Coraz więcej słyszy się w telewizji o samoakceptacji. Wreszcie, jak można się porównywać do osób z okładek, skoro zdjęcia są poddane retuszowi, a osoby widniejące na pierwszych stronach mają na swoim karku zazwyczaj parę operacji plastycznych.

Nikt nie jest perfekcyjny, a określenie „idealne piękno” nie istnieje. Ile osób tyle gustów, a każda kobieta jest piękna, wystarczy tylko, że podkreśli swoje zalety. Jednak wciąż wiele dziewczyn ma problem z samoakceptacją. Odchudzają się, albo raczej odpowiednim stwierdzeniem będzie, iż się głodzą. Odmawiają sobie jedzenia i są z tego dumne. Walka o idealną- szczupłą figurę pochłania ich życie.

Nie liczy się nic innego, jak tylko liczenie kalorii i utrata kolejnych kilogramów. Takie osoby mają zazwyczaj spaczony obraz własnej sylwetki. Nie wiedząc, czemu, często zapadają na tą chorobę kobiety, które nie powinny mieć sobie nic do zarzucenia, jeśli chodzi o figurę. Mimo to problem jest wciąż aktualny. Obecne czasy wytyczają trendy mody, które nie zawsze idą w parze z kobiecymi krągłościami. Nie możemy ulegać wpływom mediów, gdzie lansowane są modelki o rozmiarze 34. Jeśli ktoś ma szczupłą budowę ciała, to niewiadomo, co by robił, to i tak nie przytyje za dużo. Z kolei osoba o trochę większych gabarytach musiałaby bardzo ostrożnie wkładać każdy kęs do buzi, przez cały czas pilnując się, aby dojść do takiego rozmiaru. Natury nie oszukamy.

Każda z nas jest inna i powinnyśmy to zaakceptować, ponieważ możemy jedynie zrobić sobie krzywdę katując się wiecznymi dietami. Znajdźmy w sobie pozytywy i wyeksponujmy je na pierwszy plan. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na młode dziewczyny, które mogą mieć problemy z polubieniem własnego ciała. Nie można lekceważyć pierwszych oznak, musimy zwracać uwagę nie tylko na to, czy młoda dziewczyna odżywia się prawidłowo, ale także czy nie ma innych problemów. Duży spadek wagi, brak apetytu, jedzenie w samotności oraz obsesyjne liczenie kalorii mogą być początkiem tej strasznej choroby.

Często anorektyczkami zostają dziewczyny, które sobie nie radzą z rzeczywistością i problemami różnej natury. Nie możemy odtrącać takiej osoby, a kiedy zauważymy chorobę, należy od razu zwrócić się do specjalisty. Długie głodzenie się może doprowadzić do poważnych skutków zdrowotnych. Osłabienie, ból głowy oraz jej zawroty to tylko początek nadchodzącej katastrofy. Z powodu niedożywienia zanika miesiączka, wypadają włosy, występuje anemia, a w końcu przy skrajnym wyczerpaniu taka osoba może wylądować w szpitalu. Jest to choroba, która może prowadzić do śmierci, więc nie powinniśmy lekceważyć jej. Dziewczyny wmawiają sobie, że bardzo szczupła (nienaturalnie chuda) sylwetka to klucz do sukcesu. Odmawianie sobie jedzenia traktują, jako wyzwanie.

Oprócz głodówki uprawiają intensywnie sport. Mimo utraty kilogramów osoby chore na anoreksje mają zaburzony obraz wyglądu własnego ciała- nadal twierdzą, że są za grube. Jedynie pomoc psychologa może doprowadzić do zdrowia taką osobę, ponieważ problem tkwi zazwyczaj głębiej. Wsparcie osób bliższych jest również ważne w dotarciu do osoby chorej. Anoreksja jest poważną choroba obecnych czasów, dlatego powinniśmy z nią walczyć. Nie pozwólmy, aby odchudzanie i szczupła sylwetka były jedynym priorytetem w naszym życiu. Promujmy zdrowy tryb odżywiania, bądźmy zadowolone z tego jak wyglądy. Pokochajmy własne ciałka i to, jakie jesteśmy, przecież każda z nas jest wyjątkowa!
Marta Akuszewska

hastagi na stronie:

#anoreksja chomikuj#anoreksja blog 2011#blog anorektyczki 2011#blogi anorektyczek 2011#anoreksja blog jak schudnac#co robią anorektyczki żeby schudnąć#porady anorektyczek jak szybko schudnąć#anoreksja pdf#poradnik anorektyczki#sławne anorektyczki

Authors
Top