Podróże Poradnik

Ibiza to raj

Któż nie chciałby pojechać do tak ciepłego kraju, jakim jest Hiszpania? Któż nie chciałby zamieszkać tam, gdzie jest tak bardzo ciepło (w lecie 30 stopnic C) i gdzie średnia temperatura wynosi 21,5°C, a najniższa 14°C. A co z zimą? W zimie może być nawet 7 stopni.

Jednak to nic strasznego. Polacy są przecież przyzwyczajeni do trzaskających mrozów, jakie jeszcze kilka lat temu nas spotykały, więc 7 stopni zimą nie stanowi problemu.

095015.jpg

Czy Ibiza jest rajem? Jest ona słoneczną wyspą Balearów, w dodatku, trzecią pod względem wielkości. Dla wielu jest zapewne rajem, a dla tych, którzy nie mają na co dzień wody, plaży i górek, jest prawdziwym rajem dla oczu i dla duszy. Ma pagórkowate ukształtowanie terenu – są na niej niskie, wapienne góry i wiele, wiele skalistych zatoczek. Na północy i na południu wyspy rosną lasy lipowe. Ale to nie wszystko: są tu bardzo egzotyczne dla nas migdałowce, oliwki i drzewa figowe. Poprzez środkowe wybrzeże, na południe od stolicy wyspy znajdziemy piaszczyste plaże, po których można bez końca przechadzać się, biegać, jeśli lubimy jogging lub bawić się i odpoczywać, a także uprawiać sporty wodne. Dla wielu uprawianie sportów na wodzie jest wyjątkowo miłe, ponieważ nie cierpią siedzenia w jednym miejscu. Inni zaś wolą gry w piłkę plażową czy w różne inny sporty, które można uprawiać na plaży.

Łagodny klimat Ibizy sprawia, że przybywa tu wielu turystów. 30 stopni to jeszcze niewielki upał, w porównaniu do innych regionów i wysp słonecznej Hiszpanii. Wyspę, można powiedzieć, odkryli jeszcze w latach 60-tych hippisi. Teraz jest to miejsce zabaw w ekskluzywnych klubach.
Ibiza posiada wspaniałe plaże. Słąwna na Ibizie jest plaża Ses Salines, która przez wiele lat była jedyną w Hiszpanii plażą nudystów. Inne słynne plaże to Talamanca, Figueretes, Platja d’en Bossa.

Kiedy jesteśmy w stolicy wyspy, zobaczmy średniowieczne fortyfikacje, które górują nad miastem. Są to prawdziwe zabytki, oprócz tego warto zobaczyć XIII-wieczną katedrę, która jest w stylu gotyku katalońskiego. Jeśli już weźmiesz się za zwiedzanie kościołów, to koniecznie odwiedź XVI-wieczny kościół Santo Domingo.

Ibiza to w dużej mierze miejsce turystyczne i komercyjne. Jednak są takie miejsca, które są jakby oderwane od tego. Należą do nich małe wioski w centralnej części wyspy, takie jak Santa Agnes, Sant Mateu, Santa Gertrudis. Zachowała się w nich do dziś niska i prosta zabudowa, która jest tradycyjna dla białych, wiejskich domów. Kościoły są tu bardzo ładnie wkomponowane w górskie doliny. Nie zapomnij o aparacie fotograficznym albo o kamerze. Będziesz miał tu wiele do filmowania. Na przykład, bardzo ciekawie wyglądają kamienne domostwa, które są pośród gajów oliwnych. W głębi wyspy możesz zrobić zdjęcie starym farmom, które mają często pomalowane na bało budynki.

Nie brakuje na wyspie także festiwali. W Sant Miguel w lecie odbywa się co roku festiwal miejscowych tańców ludowych. Natomiast a w Santa Eularia możesz zobaczyć Muzeum Etnologiczne, a w nim ludowe stroje, narzędzia rolnicze a nawet zabawki, jakimi bawiły się kiedyś dzieci.

Ibiza to miejsce, gdzie jest bardzo dużo hoteli i innych miejsc, w których można zatrzymać się na noc. Na wyspę warto wybrać się. Szkoda tam nie dotrzeć, jest to albowiem jedna z najpiękniejszych wysp. Wokół niej jest wiele małych wysepek i większych skał, które wystają z morza. W zatokach są nie tylko plaże, ale także jaskinie.

Miejsce to jest wspaniałe zarówno dla osób, które chcą podziwiać przyrodę, jak i ty, którzy pędzą od klubów, aby bawić się. Warto także wspomnieć o tym, że Ibiza jest w pewnym stopniu wyspą mody. Okazuje się, że to, co się nosi na Ibizie, potem staje się powszechne w całej Europie.

Wyspa jest warta nie tylko zobaczenia, ale przeżycia jej, czy pewnego rodzaju kontemplacji. Jest ona spora, jeśli więc nie lubisz tłumów, możesz zawsze oddalić się do miejsca bardziej odległego, niedostępnego, może do jakiejś małej wioski, gdzie poczujesz się wolny jak ptak, gdzie będziesz mógł zachwycać się do woli spokojem, pięknymi zachodami słońca i bliskością tego, co było jeszcze do niedawna dla Ciebie tylko możliwe, ale nie realne.
Ika

hastagi na stronie:

#nudyści chomikuj#nudyzm chomikuj#nudyzm 2011#nudyzm dzieci#naturyści chomikuj#dzieci naturystki chomikuj

Similar Posts