Kobiety Poradnik Psychologia

Czy picie alkoholu i palenie papierosów jest grzechem?

Czy picie alkoholu i palenie papierosów jest grzechem, jeśli jest się dorosłym człowiekiem?
A więc, Dorosły już Człowieku, w dodatku wierzący. Nie wiem, czy otrzymasz jednoznaczną odpowiedź na swoje pytania moralne. Być może dotychczas było o tyle łatwiej, że był zakaz i kropka.

Teraz masz nauczyć się podejmowania odpowiedzialnych decyzji, musisz sam ocenić we własnym sumieniu, czy to, co robisz, służy twemu dobru, czy cię to rozwija, ubogaca, czy odwrotnie, czy to nie przystoi twemu człowieczeństwu, twojej kobiecości, twojej młodości, jak dany czyn wpływa na twoje relacje z innymi.

picie alkoholu i palenie papierosów

Musisz nauczyć się rozróżniać odcienie szarości w życiu – nie wszystko jest tylko czarne albo tylko białe – są jeszcze kolory pośrednie i z tymi musimy sobie poradzić. Alkohol. Ogólnie rzecz biorąc – trzeba z nim bardzo uważać.

Napicie się lampki wina, czy wypicie piwa nie jest grzechem. Musisz jednak bacznie obserwować, jak on na ciebie działa, bo mogą tu być różne indywidualne uwarunkowania. Ktoś może wypić nieco więcej i zachowa trzeźwość, a inny wypije mniej a już będzie kręciło mu się w głowie. Poza tym alkohol zawsze działa rozluźniająco, również na nasze zasady moralne. Jeśli wypijemy za dużo – o wiele łatwiej przychodzi nam popełnić inne zło, którego nigdy nie popełnilibyśmy na trzeźwo.

Tutaj trzeba mocno słuchać swojego sumienia, które będzie nam mówiło – basta, dość, nie sięgaj po następny kieliszek, pytanie tylko, czy będziemy mieli dość silnej woli, by tego sumienia posłuchać. To jest ten trud dorosłości, że człowiek musi sam podejmować odpowiedzialność przy tym rozeznawaniu granic między dobrem i złem, które nie zawsze będą bardzo wyraźne – jak granica między bielą i czernią – częściej będziemy się poruszać właśnie po tych terenach, gdzie te kolory zaczynają się mieszać… Papierosy – samo spróbowanie papierosa nie musi być grzechem – tylko pytanie: po co próbować?

Czy wprowadzanie się w nałóg jest czymś dobrym? Jeśli ktoś nie pali, to nie powinien zaczynać, lekkomyślnie sięgać po fajki. Tym bardziej dziewczyna! Tu raczej nie chodzi o to, czy „mam 18 lat, czy nie”. Tutaj ważniejszy jest jakiś zdrowy rozsądek, aby nie ładować się w coś, co absolutnie nie ma sensu – tak dla nieletniego, jak dla dorosłego. Dlaczego na papierosach jest napisane: „Palenie szkodzi zdrowiu”, „Wywołuje choroby, raka”, itp. Tutaj można być surowszym niż w wypadku niewielkich ilości alkoholu, chociaż – nadużywanie alkoholu ma często o wiele gorsze skutki osobiste i społeczne niż nałogowe palenie.
Marta Akuszewska

hastagi na stronie:

#czy picie alkoholu to grzech#czy palenie to grzech#czy palenie jest grzechem#picie alkoholu grzech#czy picie alkoholu jest grzechem#czy picie piwa to grzech#picie alkoholu to grzech#czy picie alkoholu przed 18 to grzech#PICIE ALKOHOLU PRZED 18#Czy wypicie piwa to grzech

Similar Posts