Poradnik

Jak ozdobić ścianę w pokoju?

Ściany są integralną częścią każdego pomieszczenia, mogą zarówno zdobić i czynić je przytulniejszym, na przykład poprzez swoją ciepłą barwę, dopasowaną do mebli i naszego stylu, jak i mogą szpecić, gdy są chociażby odrapane, w stanie tragicznym. Jak więc sprawić, by nie szpeciła? Każdy bowiem pokój może stać się przytulny i ciekawy. Na swój sposób oryginalny.


Być miejscem, w którym aż chce się przebywać dzień i noc. Wiele zależy właśnie od ściany. I to od tej, na którą spogląda najwięcej osób, a więc tej naprzeciwko wejścia, albo ta, która nie jest omeblowana, a więc na widoku. Małym dzieciom przeważnie pozwala się na ścianach rysować specjalnymi kredkami – póki są w tym wieku, najbardziej je to rozwija. To co, że nie są to dzieła sztuki, ale zawsze pobudza wyobraźnię malucha i uczy je zabawy kolorami, kształtami, pozwala wyrobić w nim zmysł plastyczny, a co więcej – poczucie estetyki w przyszłym życiu. Jeśli jednak nie jest się już dzieckiem, warto więc pomyśleć nad czymś o wiele bardziej ambitnym. Mogą to być oczywiście obrazy – i to nie jakieś od razu reprodukcje znanych malarzy, bo na oryginały nas nie stać – nie, mogą to być zupełnie zwykłe obrazki, proste, albo wręcz stworzone przez kogoś nam bliskiego. Takie warto oprawić w antyramę, poprosić o dedykację i umieścić w centralnym miejscu. Są też takie osoby, które na ścianie własnoręcznie malują coś ciekawego, na przykład herb swojej ukochanej drużyny piłkarskiej. Albo jakieś postacie. Tu jednak potrzeba zdecydowanie zdolności plastycznych, co może zakończyć się bardzo niedobrze, jeśli się takowych nie posiada. Co jeszcze można zrobić? Oczywiście, kolejnym bardzo ciekawym sposobem, który nie tylko prezentuje się efektownie, ale także mówi wiele o nas samych, jest galeria zdjęć na ścianie. To, jak ona wygląda – zależy tylko od nas. Mogą być one rozstawione luźno, daleko od siebie, każde w osobnej ramce, poustawiane tematycznie, mogą przedstawiać nas, albo na przykład wyłącznie naszych znajomych lub gości odwiedzających dany pokój. Mogą być one równie dobrze ponakładane na siebie i tworzyć wielki, artystyczny misz-masz, który w gruncie rzeczy jest bardzo efektowny dla widza. Znacznie bardziej kunsztowne są zdjęcia czarno-białe, zrobione w profesjonalny sposób, a więc z odpowiednim ustawieniem światła, obiektywu, itd., ale nic nie stoi na przeszkodzie, ażeby umieszczać również te najbardziej „siarskie”, wstydliwe, na przykład ze wspólnych imprez. To przecież ma być nasza inwencja i ma ukazywać nasze życie, naszą osobowość. Jeśli więc jesteśmy ludźmi otwartymi i rozrywkowymi, warto umieszczać foty, na których jest dużo naszych bliskich, a my wśród nich, aby te łączące nas z nimi więzi jakoś szczególnie podkreślić. Dzięki takim zabiegom ściana na pewno nabierze blasku i niepowtarzalnego klimatu, nie mówiąc już na przykład o zasłonięciu wielu zadrapań i plam!

Opracowanie: Marta Akuszewska

hastagi na stronie:

#jak ozdobić pokój#Jak ozdobić ścianę#jak udekorować pokój#jak ozdobić ścianę w pokoju#jak ozdobić ściany#jak ozdobic sciane#jak ozdobić pokój młodzieżowy#jak udekorować ścianę#jak własnoręcznie ozdobić pokój#cos ciekawego na sciane

Similar Posts