Kobiety Kobiety dzieciom Nauka

Jaki nauczyciel ma szansę zostać ulubieńcem swych wychowanków

Nieprawda, że wszyscy uczniowie nie lubią szkoły i każdego z wykładowców, ponieważ wielu z nich posiada ludzkie odruchy i potrafi nawiązać kontakt z młodzieżą. Lecz to też wcale nie jest takie proste – zostać ulubionym, zaufanym profesorem wśród swych „podwładnych”.

Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że nauczyciel to nietypowy zawód, i żeby się w tej roli właściwie odnaleźć, niewątpliwie trzeba znaleźć swoje powołanie do niego. Powołanie, które sprawiać będzie, że z radością i uśmiechem wstanie się wcześnie rano, podrepce do budynku szkoły, zabierze dziennik z pokoju i serdecznie powita się swoich wychowanków, niezależnie od warunków pogody, zmęczenia, rodzaju klasy, czy własnego samopoczucia bądź problemów osobistych.

dzieci

Uczniowie lubią nauczycieli przede wszystkim zadowolonych z siebie i czerpiących odpowiednią satysfakcję z wykonywanej przez siebie pracy, a także, jeśli to po nich widać. Bo jak tu nie przepadać za kimś, kto niesie innym radość, i dzieli się swoim optymizmem? Podstawą w zachowaniu wzorowego belfra powinno być zarówno poczucie obowiązku systematycznej pracy w grupie, jak i obowiązku rozrywki.

Tylko taki ma szansę wyrobić sobie autorytet wśród młodzieży. Poza tym musi kochać przedmiot, który wykłada, szczerze się nim interesować i pasjonować, by móc swoją cenną wiedzę w ciekawy sposób przedstawić młodym ludziom. Nie bez znaczenia pozostaje chęć niesienia bezinteresownej pomocy oraz nieszczędzenie czasu tym, którzy potrzebują porady i wsparcia.

Nie może być ponadto stronniczy, kierować się tym, kogo lubi bardziej, a kogo mniej, nie może dawać nikomu tego odczuć, jak i nie może wdawać się w różnego rodzaju złośliwe plotki, szczególnie te na temat życia szkoły, bo w ten sposób wzmaga się jedynie niechęć i brak szacunku ze strony uczniów.

Nauczyciel nie musi być supernowoczesny, nie może dawać sobie wchodzić na głowę, ale ważne, by rozumiał to, że też był kiedyś w wieku swoich wychowanków i żeby przypominał sobie z uśmiechem, jak sam przechodził ten burzliwy okres, jakie miał wymagania względem dorosłych i jak był zły, że tyle się od niego wymaga.
Marta Akuszewska

hastagi na stronie:

#dzień dziecka chomikuj#dzień matki chomikuj

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy